.

Головна Новини права Ліквідація за один день або Спрощення процедури припинення підприємницької діяльності фізичних осіб

Новини права

10.07.2014

Ліквідація за один день або Спрощення процедури припинення підприємницької діяльності фізичних осіб

Припинення підприємницької діяльності – ліквідація за 1 день – більше не рекламний хід юридичних компаній, а реалії, встановлені чинним законодавством.

Законом внесено зміни до Цивільного та Господарського кодексів України, а також до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 р. № 755-IV та Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-IV.

Прийняття даного Закону кардинально змінює процедуру припинення підприємницької діяльності фізичних осіб. Основною метою Закону є значне спрощення даної процедури і скорочення її термінів до одного дня.

Раніше порядок припинення підприємницької діяльності фізичними особами складався з трьох етапів. Перший етап передбачав подачу заяви (рішення) фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності, про що вносився відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (далі –«Єдиний державний реєстр»).

На другому етапі підприємці мали проходити перевірки контролюючими органами, такими як органи доходів і зборів та пенсійного фонду. У ході перевірок встановлювалася наявність заборгованостей по сплаті податків, зборів, єдиного соціального внеску, а також страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування. За результатами перевірки у разі виявлення заборгованості або встановлення фактів порушення чинного законодавства, проводилися взаєморозрахунки. В результаті підприємець отримував довідки про відсутність грошових зобов’язань, податкового боргу та інших заборгованостей перед бюджетом.

Після цього, на третьому етапі, підприємець з «чистою совістю» подавав зазначені вище довідки разом із заповненою реєстраційною карткою за формою № 12 державному реєстратору для внесення запису про проведення державної реєстрації припинення фізичної особи - підприємця. У разі відсутності протестів контролюючих органів («мовчазна згода») даний запис вносився до реєстру. З цього моменту фізична особа припиняласьяк підприємець.

Зміни, внесені Законом, спрощують описану процедуру і передбачають її проведення в один етап. Підприємцю достатньо надати реєстратору реєстраційну картку про припинення підприємницької діяльності за власним рішенням. При цьому контролюючі органи не мають права перешкоджати проведенню реєстрації припинення. Не пізніше наступного робочого дня запис про припинення підприємницької діяльності вноситься до Єдиного державного реєстру.

Приймаючи даний Закон, парламентаріобґрунтували можливість припинення підприємницької діяльності фізичних осіб за один день тим, що фізична особа, на відміну від юридичної, нікуди не зникає, а продовжує існувати, і, в разі необхідності, всі «претензії» контролюючі органи зможуть висунути їйв майбутньому.

Більш того, зазначені зміни стосуються не тільки підприємців, які виявили своє бажання припинити підприємницьку діяльність після 07 липня 2014 року, але й підприємців, які подали заяви до набрання чинності Законом. У цьому випадку протягом місяця, тобто до 07 серпня 2014 року, реєстратор зобов’язаний самостійно заповнити реєстраційну картку на проведення держреєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, внести запис до Єдиного державного реєстру та видати фізичній особі повідомлення про припинення підприємницької діяльності. Оскільки видати особисто такі повідомлення фізичним особам буде навряд чи можливо, вони будуть надіслані поштовим відправленням з описом вкладення. Таким чином, всі підприємці, які коли-небудь подавали заяви про припинення підприємницької діяльності, незабаром отримають ось такі повідомлення – «листи щастя».

На перший погляд, прийняття даного Закону виглядає як суттєвий крок назустріч малому бізнесу. Однак, при більш детальному розгляді та аналізі наслідків прийняття Закону, можна виявити ряд прихованих загроз, які чатують на підприємців.

Що буде з підприємцями, що припинили свою діяльність, але у яких є заборгованість зі сплати податків, зборів, єдиного соціального внеску? Чи можуть контролюючі органи стягнути існуючу заборгованість? Протягом якого періоду контролюючі органи можуть провести перевірку фізичних осіб? Чи можливе притягнення фізичних осіб до фінансової, адміністративної відповідальності та накладення штрафів? До якого моменту нараховуватиметься пеня на заборгованість, що утворилась перед бюджетом?

Ці та інші питання найближчим часом будуть детально розглянуті юристами юридичної компанії «Інком ЮРЕК». У наступній статті буде наданий детальний аналіз Закону, розібрані його позитивні моменти, недоліки та приховані загрози для підприємців

Усі новини

 

 

Юридичні послуги Харків

Юридические консультации в Харькове "Інком ЮРЕК". Всі права захищені ©2014.