.

Головна Новини права Доступ к государственным реестрам собственности станет публичным

Новини права

20.08.2015

Доступ до державних реєстрів власності стане публічним

В суспільстві ніколи не припиниться обговорення майнового стану бізнесменів і високопоставлених чиновників, і тому на шляху досягнення публічності і прозоростіу сфері відносин власності в Україні «14» липня 2015 року законодавцем зроблено черговий крок.

Прийнято ЗаконУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення прозорості у сфері відносин власності з метою запобігання корупції» № 597-VIII, яким відкрито доступ до Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно іДержавного земельного кадастру (надалі – «Закон»). Право власності в Україні є непорушним і суворо охороняється законом, зокрема, шляхом обмеженого доступу до інформації про нього. Власність зобов’язує. Тому щорічно чиновники подають декларації про майно і доходи, отримані за попередній календарний рік, в яких,серед іншого,зазначаютьоб’єкти рухомого і нерухомого майна, якими володіють.Через 2 місяці, коли Закон набуде чинності, кожен бажаючий зможе дізнатись, яким саме майном володіє та чи інша особа.Кабінету Міністрів України залишилось визначити порядок і форми, в яких буде надаватися публічна інформація. На це необхідно трохи часу, оскільки у віданні ДП «Інформаційний центр Міністерства юстиції України» знаходяться 18 реєстрів.

На даний час доступ до державних реєстрів власності відкритий для посадових осіб органів влади і місцевого самоврядування: вони можуть дізнатися про автомобіль за прізвищем власника або за державним номерним знаком і навпаки; про нерухомість і земельну ділянку – за прізвищем власника або за адресою. Незабаром право доступу в реєстри матимуть не тільки нотаріуси, судді, правоохоронці, державні виконавці, а й пересічні громадяни і юридичні особи. Пошук буде здійснюватися за об’єктом, прізвищем суб’єкта або за власником майна.Заявники зможуть дізнатися область і населений пункт, в якому розташована нерухомість і земельна ділянка, їх площу і дату придбання, стосовно транспорту загальнодоступними будуть марка, рік випуску і об’єм двигуна. Вулиця і номер квартири, номерний знак автомобіля залишаться таємницею. Такий зважений підхід до встановлення обмежень покликаний посилити суспільний контроль за прибутками і витратами обраних і призначуваних керівників держави, не посягаючи при цьому на їх особисте життя і спокій.

Інформацію з офіційних веб-сайтів можна буде отримати самостійнов електроннійформі або в паперовій у державного реєстратора чи нотаріуса. Закон набув чинності з «06» серпня 2015 року стосовно посад, перебування осіб на яких становить державну таємницю. Доступ відбуватиметься у спосіб, що унеможливлює розкриття належності співробітників до таких органів.

Перший крок до інформації з майнових реєстрів – ідентифікація заявника шляхом використання ним електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації. При цьому не уточнюється, що законодавець має на увазі під таким альтернативним засобом.За подання неправдивої інформації про себе при запитуванні інформації з державних реєстрів ст. 188-47 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачає накладення штрафу від 17 до 51 грн. За повторне порушення протягом одного року відповідальність потроюється.

Цікавість заявників не залишиться непоміченою. Нові норми передбачають, що власник об’єкта зможе звернутися із заявою до органів реєстрації та обліку прав власності і дізнатися про осіб, які цікавилисьйого майновим станом.

Українська система створює передумови для корупції і шахрайства з боку можновладців, априйнятий Закон переймає і впроваджуєсвітовий досвід публічності і відкритості інформації про власність осіб, які керують країною.

Усі новини

 

 

Юридичні послуги Харків

Юридические консультации в Харькове "Інком ЮРЕК". Всі права захищені ©2014.