.

Головна Новини права При прийомі працівників на роботу повідомте податкову

Новини права

30.06.2015

При прийомі працівників на роботу повідомте податкову

Минуло півроку з моменту внесення кардинальних змін до законодавства України. Трудове законодавство, безперечно, зазнало не таких суттєвих змін як податкове, проте законодавець не залишив осторонь і його.

Згідно з новою редакцією від 28.12.2014 року частини 3 статті 24 Кодексу законів про працю України працівник не може бути допущений до роботи за двох умов. Перша – без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та друга – без повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Обов’язок повідомляти податкову про всіх прийнятих на роботу працівників та величезні штрафи за допуск до роботи працівників без укладення трудового договору:на підприємство – до 36 540гривень, на посадових осіб – до 17 000 гривень, навели жах на суб’єктів підприємницької діяльності. Занепокоєння посилювалося за рахунок того, що порядок повідомлення фіскальної служби не був затверджений, роз’яснень тривалий час не було, проте норми про жахливі штрафні санкції до правопорушників вже були чинними. Роботодавці стрімголов вирішували надавати податковій повідомлення у довільній формі, писали листи, заяви, надавали копії наказів і т.ін.

Трохи витримавши інтригу, наприкінці січня Державна фіскальна служба все ж таки розібралася сама з тим, що вважати повідомленням, та вирішила надати роз’яснення платникам податківщодо форми повідомлення. У відповідності до наданих роз’яснень заповнення таблиці 5 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року № 454, до прийняття відповідного порядку, вважається «повідомленням», яке подається у складі обов’язкової звітності за календарний місяць до територіальних органів фіскальної служби за основним місцем обліку платника з зазначенням трудових відносин з прийнятими працівниками.

І ось, нарешті, настав час, коли форма повідомлення податкової про прийняття працівника на роботу була затверджена Кабінетом Міністрів України.Так, Кабінет Міністрів України «17» червня 2015 року затвердив постанову № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», далі –«Порядок».

Одразу варто зазначити, що Порядок був опублікований «27» червня 2015 року в газеті «Урядовий кур’єр», тобто набув чинності. Цікавим є той факт, що Порядок був опублікований лише частково, що ставить під сумнів законність набуття ним чинності, проте радимо починати повідомляти податкову у відповідності його з вимогами саме з зазначеної дати.

Даний Порядок надає роботодавцям право вибору способу надання повідомлення. Для «просунутих» платників податків, які не бажають стояти в чергах та витрачати свій час дарма, передбачена можливість повідомлення фіскалів засобами електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб. Для тих роботодавців, які з будь-яких причин ще не мають електронного цифрового підпису або виявили бажання все ж відвідати податкову особисто, передбачена можливість надання повідомлення на паперових носіях, проте, віддаючи дань прогресу, одночасно з паперовими носіями має бути надана електронна копія документів.

Остання можливість повідомляти фіскальну службу у документарній формі залишилися у тих роботодавців, які уклали договір не більше, ніж з п’ятьма працівниками.

Проте з аналізу даного Порядку залишається незрозумілим, що мав на увазі законодавець при формулюванні цієї норми, чи то одночасний прийом на роботу не більше 5 осіб, чи то кількість осіб на даному підприємстві згідно штатного розкладу в цілому. Певно, що все ж таки друге.

У відповідності до затвердженого Порядку таке повідомлення має бути надане за місцем обліку роботодавців як платників єдиного соціального внеску, тобто за місцезнаходженням юридичних осіб або місцем проживання фізичних осіб-підприємців.

Незважаючи на те, що Порядок прийнятий, питання залишаються і досі. Так, зокрема, Порядком передбачено, що повідомлення має бути зроблене до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором. Тобто, послідовність дій має бути наступною. Спочатку укладається трудовий договір (у випадках, коли це вимагається), потім видається наказ, в якому зазначається дата, з якої працівник має приступити до виконання обов’язків, потім надсилається повідомлення податковій. Але, що робити в тому випадку, якщо працівник не вийшов на роботу в обумовлену дату. В такому випадку трудовий договір був укладений, проте трудові правовідносини між працівником та роботодавцем не виникли. Загальноприйнятим у трудовому праві є те, що трудові правовідносини виникають з моменту допуску працівника до роботи. Певно, такі випадки невиходу працівників на роботу є скоріше виключенням, аніж правилом, тому законодавець, затверджуючи форму повідомлення, вирішив їх не брати до уваги.

Що стосується безпосередньо відомостей, які містяться у повідомленні, то вони не містять нічого нового у порівнянні з відомостями, які містяться у таблиці 5 «Відомості про трудові відносини осіб»додатка 4.

Враховуючи вищевикладене, черговий крок законодавців у боротьбі з «неофіційним працевлаштуванням» є надто сумнівним, позитивних наслідків для працівників навряд чи варто чекати. Торкнуться такі нововведення швидше за все малих суб’єктів підприємницької діяльності, які, чи то через відсутність в штаті бухгалтера або юриста, чи то в силу правової необізнаності, не нададуть вчасно повідомлення фіскальній службі. У такому випадку платники податків будуть змушені сплатити значні штрафи, відчувши на собі повною мірою фіскальну функцію держави.

Усі новини

 

 

Юридичні послуги Харків

Юридические консультации в Харькове "Інком ЮРЕК". Всі права захищені ©2014.