.

Головна Новини права Створення Національної комісії з питань запобігання корупції

Новини права

07.10.2014

Створення Національної комісії з питань запобігання корупції

«30» вересня 2014 року в Верховній Раді України був зареєстрований проект Закону «Про запобігання корупції» № 5113 (надалі – «Законопроект»), поданий Кабінетом Міністрів України.

Законопроектом передбачається великакількість заходів та інструментів, направлених на запобігання корупції.

Одним з найважливіших нововведень даного Законопроекту є створення спеціалізованого антикорупційного центрального органу виконавчої влади із спеціальним статусом – Національної комісії з питань запобігання корупції (надалі – «Національна комісія»). Національна комісія буде складатися з п’яти членів, які відбираються спеціальною конкурсною комісією, що складається з чотирьох осіб від громадських організацій, і по одній – від Верховної Ради України, Президента, Кабміну і Нацагенства держслужби. Законопроектом закріплено незалежне фінансування Національної комісії за рахунок коштів Державного бюджету. На новостворений орган покладатимуться такі функції як формування та реалізація антикорупційної політики, перевірка декларацій про майновий стан і доходи, що подаються чиновниками, моніторинг їх способу життя, затвердження правил етичної поведінки для держслужбовців.

Виходячи із спеціального статусу Національної комісії, складу конкурсної комісії, порядку фінансування, передбачається незалежність Національної комісії від усіх гілок влади.

Також, визначено ряд правил щодо запобігання проявам корупції, серед яких: обмеження щодо використання службового становища, одержання подарунків, сумісництва та суміщення публічної служби з іншою оплачуваною діяльністю, про спільну роботу близьких осіб в умовах прямого підпорядкування один одному, а також обмеження щодо осіб, які припинили діяльність, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.

Найболючішим моментом Законопроекту для чиновників є введення обов’язкового декларування майнового стану і доходів публічних службовців, а також членів їх родини. Декларації будуть подаватися в електронній формі, і будуть доступні у відкритому реєстрі цілодобово. Крім того, розширюється перелік того, що буде декларуватися, додасться декларування коштовностей, металів, коштів, позичених третім особам, готівкової валюти і готівки, як такої. Також, встановлюється кримінальна відповідальність за надання в декларації завідомо недостовірних відомостей і за умисне неподання декларації. При істотній зміні в майновому стані, а так само при відкритті рахунків в іноземних банках встановлено обов’язок чиновників повідомляти про це Національній комісії.

У Законопроекті присутні й інші механізми попередження та протидії корупції: антикорупційна експертиза, спеціальна антикорупційна перевірка, Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, вимоги щодо прозорості та доступу до інформації.

Даний Законопроект повинен замінити неефективно діючий на сьогоднішній день Закон України «Про засади запобігання і протидії корупції».

Усі новини

 

 

Юридичні послуги Харків

Юридические консультации в Харькове "Інком ЮРЕК". Всі права захищені ©2014.