.

Головна Статті Стягнути не можна залишити. Або мораторій на стягнення заставного майна громадян

Статті

24.03.2020

Стягнути не можна залишити. Або мораторій на стягнення заставного майна громадян

Економічний колапс, в який потрапила Україна, суттєво позначився на Державному бюджеті 2014 року. Дефіцит бюджету складає близько 70 млрд. грн. У результаті в 2014 році підвищення мінімальної заробітної плати скасовано, виплата допомоги при народженні другої і третьої дитини зменшена, багато соціальних дотацій призупинено. До всього перерахованого можна додати девальвацію гривні й значні курсові коливання.

Дефіцит коштів, що виник в масштабах всієї держави, неминуче призвів до того, що заощадження громадян знецінилися, їх реальні доходи знизилися. Одним словом, сімейний бюджет практично кожної родини зазнав гострого дефіциту і про бажаний профіцит українцям залишається тільки мріяти.

У зв’язку зі збільшенням курсу долара по відношенню до гривні, громадяни, які взяли споживчі кредити в іноземній валюті, виявилися просто в кабальних умовах. Їх кредитні зобов’язання в гривневому еквіваленті зросли практично в 2 рази. У багатьох боржників відсутня фінансова можливість виконувати зобов’язання за кредитними договорами та вчасно погашати кредит. Однак банки та інші фінансові установи подібні труднощі мало хвилюють. Кредитори продовжують стягувати заборгованості в примусовому порядку, звертаючи при цьому стягнення на рухоме і нерухоме майно боржників. Фактично цілі сім’ї отримують статус безхатченків, опиняючись просто неба.

Є очевидним, що для того, щоб підтримати «горепозичальників» і дати їм можливість не тільки подолати кризу, а й розрахуватися з існуючими боргами, необхідно визначити порядок та умови конвертації зобов’язань за кредитними договорами, які виражені в іноземній валюті, в гривневий еквівалент. Такий крок дав би можливість українцям погасити взяті кредити з мінімальними втратами і значно б зменшив вплив курсових коливань на бюджет громадян.

Законодавство, яке визначило б порядок переведення «валютного» кредиту в «гривневий», активно обговорюється депутатами Верховної Ради України, але на даний момент залишається метою, якої слід прагнути.

Перші кроки в цьому напрямку вже зроблені. Так, введено мораторій на примусове відчуження рухомого та нерухомого майна боржників (позичальників), у яких є заборгованість за споживчими кредитами в іноземній валюті. Мораторій діє до набрання чинності законами, що регулюють порядок конвертації зобов’язань, визначених в іноземній валюті, в грошовий еквівалент, виражений в національній валюті.

Відповідний Закон України «Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого як забезпечення кредитів в іноземній валюті» від 03.06.2014 р. № 1304-VII (далі – «Закон») набрав чинності 07.06.2014 р.

Однією з гарантій, яка встановлюється Законом, є неможливість протягом строку його дії примусового стягнення (відчуження без згоди власника) нерухомого житлового майна, яке вважається предметом застави та / або предметом іпотеки, якщо таке майно виступає в якості забезпечення зобов’язань громадянина України (позичальника або майнового поручителя) за споживчими кредитами, наданими йому кредитними установами - резидентами України в іноземній валюті, і при відповідності таким умовам:

  • таке нерухоме житлове майно використовується як місце постійного проживання позичальника / майнового поручителя або є об’єктом незавершеного будівництва нерухомого житлового майна, що перебуває в іпотеці, за умови, що у позичальника або майнового поручителя у власності не знаходиться інше нерухоме житлове майно;
  • загальна площа такого нерухомого житлового майна (об’єкта незавершеного будівництва нерухомого житлового майна) не перевищує 140 кв.м. для квартири і 250 кв.м. для житлового будинку.

Безсумнівно, даний Закон врятує багатьох українців від загрози опинитися на вулиці, втративши право на єдине житло. Крім того, передбачається, що даний Закон дозволить повернути втрачену довіру до банків.

Усі статті

 

 

Юридичні послуги Харків

Юридические консультации в Харькове "Інком ЮРЕК". Всі права захищені ©2014.