.

Головна Статті Люстрація влади. «Закон про люстрацію» набув чинності

Статті

29.10.2014

Люстрація влади. «Закон про люстрацію» набув чинності

Люстрація (від лат. Lustratio– «очищення за допомогою жертвоприношень») – законодавче обмеження прав деяких категорій осіб, заборона на роботу в органах влади (в уряді, прокуратурі, МВС, судах, органах місцевого самоврядування), причетних до системи колишньої влади, згодом оголошеної злочинною.

Через люстрацію пройшли всі країни Східної Європи, що вийшли з колишнього соцтабору і вступили сьогодні в Євросоюз і НАТО. Вибравши той самий напрямок із запізненням в 20 - 25 років по відношенню до Європи, «16» жовтня 2014 вступив в силу один з найрезонансніших законів, прийнятих Верховною Радою України VII скликання – Закон України «Про очищення влади»№ 1682-VII (далі –«Закон») – більш відомий як «Закон про люстрацію».

Закон передбачає два типи проходження люстрації: за результатами перевіркита без такої.

Перевірка торкнеться діючих чиновників, суддів, прокурорів, інших правоохоронних органів, а також осіб, які претендують на дані посади. Всі вони будуть перевірені на предмет відповідності люстраційним критеріям. Той, хто не пройде перевірку, повинен бути звільнений з посади, і позбавлений права роботи на державній службі строком на5 і 10 років залежно від люстраційного критерію.

В процесі прийняття Закону, в нього було внесено близько 400 правок. Народні депутати підстрахували себе, виключивши виборні посади зісписку до перевірки, таким чином, депутатів рад, сільських, селищних, міських голів, народних депутатів, Президента України люстраціямине.

Також, не підлягають люстрації особи, визнані учасниками бойових дій під час проведення антитерористичної операції на сході України. Дана норма Закону дає деяке поле для спекуляцій, коли статус учасника АТО отримує людина, що «простояла», скажімо, десь на блокпості під Харковом.

Всі чиновники пройдуть майновий критерій люстрації. Згідно декларації, поданої за минулий рік, будуть перевірені достовірність відомостей про наявність майна та відповідність вартості майна, зазначеного в декларації, придбаного за час перебування на посадах, доходам, отриманим із законних джерел. Не пройшовши цей критерій, особу буде звільнено, із забороною займати посади, щодо яких проходить люстрація, протягом десяти років.

Заборона займати посади протягом десяти років так само застосовується до осіб, які були обрані і працювали на керівних посадах Комуністичної партії або в комсомолі за радянських часів, були штатними працівниками або негласними агентами радянських служб безпеки.

Процес люстрації буде організовуватися Міністерством юстиції, а для контролю за виконанням Закону при Міністерстві юстиції буде створено Громадську раду.

Всі відомості про осіб, щодо яких застосовані заборони Закону, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, щодо яких застосовані положення Закону України «Про очищення влади». Формування та ведення реєстру такожпокладенона Мін’юст.

Підводячи риску під вищесказаним, висновки напрошуються самі собою. Народні депутати, які голосували за «Закони 16 січня», залишаться безкарними і люстрація їх не торкнеться. Чиновники, що потрапили під заборону займати посади, спокійно можуть обиратися до Верховної Радина майбутніх виборах.Закон дублює вже передбачену законодавством майнову перевірку, яка не показала свою ефективність на практиці. Процес очищення влади вимагає продуманого, дієвого механізму, здатного провести перевірку всіх представників влади.На сьогоднішній день, механізми, передбачені Законом, такими не виглядають.

Усі статті

 

 

Юридичні послуги Харків

Юридические консультации в Харькове "Інком ЮРЕК". Всі права захищені ©2014.